Snímky Ceny diváků LUX na 29. ročníku Dnů evropského filmu

fredag 8. april 2022 20.00
tirsdag 12. april 2022 22.30
Tjekkiet

Ve středu 6. dubna 2022 bude zahájen 29. ročník festivalu Dny evropského filmu. je to filmová přehlídka toho nejlepšího, co v evropské kinematografii za poslední roky vzniklo. V rámci festivalu můžete vidět i snímky, které soutěžily o Cenu diváků LUX. Cílem této ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.

I na letošních Dnech evropského filmu najdete filmy, které soutěžily o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX. Cílem ceny LUX je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.

QUO VADIS, AIDA?

Bosna, 11. července 1995. Aida žije v malém městě Srebrenica, kde pracuje jako tlumočnice pro Organizaci spojených národů. Když srbská armáda obsadí město, je její rodina mezi tisíci civilisty, kteří na základně OSN hledají útočiště. Jako tlumočnice, a tedy přímá účastnice jednání, má Aida přístup k zásadním informacím. Jaký osud čeká její rodinu a její lid – bude to záchrana, anebo smrt? A jak se zachová ona sama?

Dánsko/  Francie/ Norsko/ Švédsko, 2020 / 83 minut, Režie:  Jonas Poher Rasmussen

Po projekci v pražském kině Lucerna bude následovat debata za účasti europoslance Jiřího POSPÍŠILA (EPP/TOP09).  

Debatu budete moci sledovat také na naší facebookové stránce, kde bude debata živě vysílána (od cca 19:45 hod).

  • Lucerna (Praha) | Pá 8.4. v 18:00
  • Etáž (Ostrava) | Pá 8.4. v 18:00
VELKÁ SVOBODA

Příběh se odehrává v poválečném Německu. Hlavní postavou je Hans, který se opakovaně ocitá do vězení za to, že je homosexuál. Homosexuální akty jsou totiž trestány podle odstavce 175 trestního zákoníku, a Hansova touha po svobodě tak zůstává nenaplněna. Jediný trvalý vztah pro něj představuje spoluvězeň Viktor, který si odpykává doživotní trest za vraždu. Počáteční odpor se postupně mění v něco, co by se dalo nazvat láskou. 

Rakousko/ Německo, 2021 / 116  minut, Režie: Sebastian Meise

  • Panorama (Boskovice) | Po 11.4. ve 20:00
UTÉCT

Amín Nawábí (pseudonym), úspěšný 36letý akademik, v sobě již 20 let ukrývá bolestné tajemství. Jeho odhalení by mohlo ohrozit život, který si vybudoval se svým nastávajícím. Příběh neobyčejného putování dětského uprchlíka z Afghánistánu vypráví Amín poprvé svému blízkému příteli a spolužákovi ze střední školy, režiséru Jonasi Poheru Rasmussenovi, a ten nám ho kvůli ochraně Amínovy pravé identity zprostředkovává zejména filmovou animací. Film Utéct, postavený na srdečném rozhovoru mezi Jonasem a Amínem, sledujeme jako fascinující cestu za sebepoznáním. Ukazuje nám, že svou budoucnost můžeme budovat, pouze když se dokážeme vyrovnat s minulostí, a že pravý význam domova poznáme až tehdy, přestaneme-li utíkat sami před sebou. 

Dánsko, Francie, Norsko, Švédsko, 2020 / 90  minut, Režie: Jonas Poher Rasmussen

 
  • Panorama (Boskovice) | Po 11.4. ve 20:30