Týden diváků Ceny LUX (copy)

pondelok 24. apríla 2023 0:00
pondelok 1. mája 2023 0:00
Česko

Ve čvrtek 20. dubna 2023 bude zahájen 30. ročník festivalu Dny evropského filmu. Jde o filmovou přehlídku toho nejlepšího, co v evropské kinematografii za poslední roky vzniklo. V rámci festivalu můžete vidět i snímky, které soutěžily o Cenu diváků LUX. Cílem této ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.


I na letošních Dnech evropského filmu najdete filmy, které soutěží o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX. Cílem ceny LUX je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.

Hodnotit filmy můžete do 12.6.2023 zde

VSTUP ZDARMA

Přejeme Vám příjemný divácký zážitek.

ALCARRÀS

Rodina Soléových odjakživa tráví léto sběrem broskví ve svém sadu v Alcarràs, vesničce ve španělském Katalánsku. Letošní úroda však může být poslední, protože jim hrozí vystěhování. Majitel se chystá broskvoně vykácet a nahradit je solárními panely, což způsobí mezi členy této početné a semknuté rodiny rozkol. Poprvé stojí před nejistou budoucností a v sázce je víc než jen jejich sad.

(Španělsko / Itálie, 2022 / 120 minut, Režie: Carla Simón)

BLÍZKO

Třináctiletí chlapci Léo a Rémi jsou si velmi blízcí. Pak se ale něco pokazí. Léo nechápe, co se stalo, a hledá odpovědi u Rémiovy matky Sophie. „Blízko“ je film o přátelství a odpovědnosti.

(Belgie / Nizozemsko / Francie, 2022 / 105  minut, Režie: Lukas Dhont)

BLUDIČKA

Portugalský korunní princ na smrtelném loži přemítá o svém mládí. Tehdy ho láska k životnímu prostředí nasměrovala, aby se stal hasičem. Ve sboru se navíc potkal s přitažlivým instruktorem Afonsem. Hudební queer muzikál zasazený do roku 2069. PŘÍSTUPNO OD 18-TI LET. 

(Portugalsko / Francie, 2022 / 67  minut, Režie: João Pedro Rodrigues)

PALČIVÉ DNY

Do městečka zmítaného korupcí a palčivým suchem přijíždí naivní prokurátor Emre. Nejprve ho čeká bláznivý lov na kance – a pak už hrdina zjišťuje, jak se stává figurkou na šachovnici místních mocných rodin.

(Turecko/ Francie/ Německo/ Nizozemí, Řecko/ Chorvatsko, 2022 / 129 minut, Režie:  Emin Alper)

TROJÚHELNÍK SMUTKU

Influencerka Yaya bere svého přítele Carla na usmiřovací plavbu na luxusní jachtě. V břitké satirické komedii se režisér Ruben Östlund vyrovnává se světem sociálních sítí, s těmi, kdo jsou opojeni mocí a především o vlivu společenských rolí na lidskou společnost.

(Švédsko / Francie / Velká Británie / Německo, 2022 / 149 minut, Režie:  Ruben Östlund)

Add a caption to enhance the meaning of this image.