Sacharova výstava v rámci festivalu Jeden svět

streda 22. marca 2023 11:00
štvrtok 30. marca 2023 18:00
Česko

Srdečně Vás zveme na výstavu laureátů Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, která proběhne v rámci festivalu Jeden svět ve dnech 22.–30. března v Praze v pasáži Lucerna.

Sacharovova cena za svobodu myšlení, která byla poprvé udělena v roce 1988 Nelsonu Mandelovi a Anatoliji Marčenkovi, je nejvyšším oceněním Evropské unie za činnost v oblasti lidských práv. Je udělována jednotlivcům, skupinám a organizacím, kteří mimořádným způsobem přispěli ke svobodě myšlení. Prostřednictvím této ceny a sítě jejích nositelů poskytuje EU podporu laureátům ceny a pomáhá jim v jejich činnosti. Mezi laureáty ceny byli disidenti, političtí představitelé, novináři, právníci, aktivisté občanské společnosti, spisovatelé, matky, manželky, představitelé menšin, a dokonce i dítě bojující za právo na vzdělání.

Výstava představuje jednotlivé laureáty Sacharovovy ceny za posledních několik let. Panely dále popisují roli Evropského parlamentu v lidskoprávních tématech a život Andreje Dimitrijeviče Sacharova.

Add a caption to enhance the meaning of this image.

Ocenění statečného lidu Ukrajiny

Sacharovova cena Evropského parlamentu za svobodu myšlení byla za rok 2022 udělena odvážnému ukrajinskému lidu zastoupenému prezidentem, volenými zástupci a občanskou společností.

„Toto ocenění je určeno Ukrajincům, kteří bojují na místě. Těm, kteří byli nuceni uprchnout. Těm, kteří ztratili své příbuzné a přátele. Všem těm, kteří se postavili a bojují za to, v co věří. Vím, že statečný ukrajinský lid se nevzdá a my také ne,“ uvedla Roberta Metsolová.

Za nevyprovokovanou ruskou agresivní válku proti Ukrajině platí ukrajinský lid obrovskou cenu. Bojuje nejen za ochranu svých domovů, suverenity, nezávislosti a územní celistvosti, ale také brání svobodu, demokracii, právní stát a evropské hodnoty na bojištích

„proti brutálnímu režimu, který se snaží podkopat naši demokracii, oslabit a rozdělit naši Unii,“ uvádějí poslanci. 

Launched on 19 April, the platform is the multilingual hub of the Conference on the Future of Europe that will allow people to get involved and suggest what changes need to take place in the EU. Europeans will also be able to see what others propose, comment on them and endorse ideas. The EU institutions have committed to listening to what people say and to following up on the recommendations made. The Conference is expected to reach conclusions by the spring of 2022.

Odkaz na stránky Výstavy