A Parlament lépéseket vár a mentális egészség védelméért

A mentális egészségügyi problémák megnövekedése okozhatja a következő egészségügyi válságot, az EP-képviselők cselekvésre szólítanak.

-MENTAL-HEALTH_© AdobeStock_zimmytws
MENTAL-HEALTH_© AdobeStock_zimmytws

A Covid19 hatása a mentális egészségre


A világjárvány és az azt követő gazdasági válság minden ember mentális egészsére és jólétére hatalmas terheket rót, a munkával összefüggő pszichoszociális kockázatok gyakoribbá váltak és megnövekedett a stressz, a szorongás és a depresszió előfordulásának aránya. A mentális egészséget azonban nem kezelik olyan szintű prioritásként, mint a testi egészséget – áll az Európai Parlament 2022. július 5-én elfogadott, a mentális egészségről a munka digitális világában című állásfoglalásában.

Ebben az EP rámutat, hogy 2021-ben a 18 és 34 év közötti fiatalok 64%-a volt kitéve a depresszió kockázatának a foglalkoztatás, a pénzügyi és oktatási kilátások hiánya, valamint a magány és a társadalmi elszigeteltség miatt.

Az uniós intézkedésekről az egészségüggyel kapcsolatban itt írtunk bővebben.

A munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák megelőzése


Az állásfoglalás arra szólítja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és találjanak módokat a megelőzésére a digitális munka (számítógép előtti munkavégzés) világában. Hangsúlyozza továbbá a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának szükségességét.

A képviselők olyan jogszabályt szorgalmaznak, amely Unió-szerte meghatározza a távmunkára vonatkozó minimumkövetelményeket anélkül, hogy aláásná a dolgozók munkakörülményeit. A jogszabály kiterjedhet például annak biztosítására, hogy a távmunka önkéntes, a távmunkások jogai, munka-magánélet egyensúlya, munkaterhelése és teljesítménynormái pedig egyenértékűek a munkahelyükön tapasztaltakkal.

A munkahelyi stressz csökkentése érdekében a jelentés rugalmas munkaidőt, valamint a mentális egészséggel kapcsolatos oktatást és a munkáltatók képzését is szorgalmaz

A Parlament javasolja, hogy 2023 legyen a jó mentális egészség uniós éve, hogy ezzel is segítse a témára való fókuszálást.

Egy korábbi jelentés már kiemelte az EP aggodalmát a mentális egészséggel kapcsolatban. ACovid19 utáni uniós egészségügyi stratégiáról szóló 2020. júliusi állásfoglalásában a Parlament alapvető emberi jogként ismerte el a mentális egészséget, és uniós cselekvési terv kidolgozására szólított.

2021-ben az EP szorgalmazta a munkaidőn kívüli munkavégzéstől való elállás jogát, negatív következmények nélkül.

Kacsolódó cikkek